Droga do Paryża – kwalifikacje olimpijskie w tle Mistrzostw

Jakie są kryteria kwalifikacji olimpijskiej?

Do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu pozostało 365 dni. W wielu dyscyplinach pozostający czas do startu Igrzysk Olimpijskich upłynie pod znakiem uzyskiwania kwalifikacji olimpijskich. Tak jest między innymi w pływaniu, gdzie są dwie drogi na uzyskanie kwalifikacji. Poprzez MŚ w Fukuoce (14-30 lipca) lub MŚ w Doha (2-14 lutego 2024).O bilet do Paryża jeśli chodzi o pływacką reprezentację Polski powalczy 26 kobiet i 26 mężczyzn(maksymalnie po 2 zawodniczki i zawodnicy w konkurencji). Ścieżka kwalifikacji na IO wygląda następująco:

– Wszyscy zawodnicy z Olimpijskim Czasem Kwalifikacji(OQT)

– Zawodnicy w sztafetach

– Miejsca z kryterium uniwersalności

– Zaproszeni zawodnicy, którzy uzyskali Olimpijski Czas Rozważenia(OCT)

Polacy z już wywalczonymi kwalifikacjami.

Pewni kwalifikacji olimpijskich do Paryża w pływaniu na dzień dzisiejszy są: Laura Bernat, Adela Piskorska(obie w konkurencji 200 metrów st. grzbietowym oraz Krzysztof Chmielewski na 200 metrów st. motylkowym – stan na 27 lipca 2023 

Kto ma jeszcze szansę na bilet do Paryża?

Oprócz wspomnianej wyżej trójki spore nadzieje na olimpijską kwalifikację pokładamy w Katarzynie Wasick (50 metrów st. dowolnym) oraz młodej nadziei polskiego pływania – Ksawerym Masiuku (50 metrów st. grzbietowym). Nie można zapominać również o Kacprze Stokowskim.

Znaczenie Mistrzostw Świata w kontekście Igrzysk Olimpijskich.

Jak najłatwiej zakwalifikować się na najważniejszą sportową imprezę czterolecia? Poprzez MŚ i ME. Tak właśnie jest w wielu dyscyplinach. Także w pływaniu. To właśnie poprzez dobry występ na światowym czempionacie można uzyskać kwalifikację na zbliżające się wielkimi krokami IO w Paryżu.