Drugie miejsce Polski w zawodach Czterech Narodów

Więcej takich sprawdzianów dla polskich pływaków! Biało-czerwoni zajęli drugie miejsce w zawodach Czterech Narodów, które odbyły się na odkrytych basenach na Węgrzech. Najlepiej zaprezentowali się młodzi polscy pływacy i pływaczki.

Trzy dni trwały zawody na otwartym akwenie w Budapeszcie. Polska reprezentacja do domu wróciła zadowolona, choć największe powody do radości mieli Węgrzy. Gospodarze wygrali zawody Czterech Narodów z dużą przewagą nad Polską. Biało-czerwoni odnieśli łącznie dwanaście zwycięstw.

Zawody pływackie na Węgrzech

Dla zawodników, nie tylko z Polski, sam udział w zawodach był bardzo cennym doświadczeniem. W tym roku bowiem każdy start, każdy wyścig i to w międzynarodowym towarzystwie, to już coś. Wszystko oczywiście przez pandemię i pozamykanie krytych pływalni. Dlatego, gdy rozluźniono nieco przepisy, zawody przeniesiono na otwarte akweny, co jednak ma swoje minusy (pogoda, brak dachu). Po wielu tygodniach izolacji w końcu pływacy mogą ze sobą rywalizować i nie jest to bez znaczenia przed przyszłorocznymi, przełożonymi Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio.

Najlepsi w pływaniu na 50 i 100 m

Choć kadra Polski nie wygrała, to jednak powodów do radości jest więcej niż do smutku. O możliwości skonfrontowania się z innymi pływakami już wspomnieliśmy. Dużo pozytywów dali młodzieżowi sprinterzy. 18-letnia pływaczka Kornelia Fiedkiewicz i 20-letni Jakub Kraska pokazali, że mają spory talent. Na dystansach na 50 i 100 metrów stylem dowolnym nie mieli konkurencji. Polska pływaczka dodatkowo odniosła dwa zwycięstwa w sztafecie. Z kolei Fiedkiewicz ustalił nowy rekord życiowy i czwarty wynik w historii polskiego pływania.

polscy pływacy na Węgrzech

Polskie sztafety pływackie na plus

Na pochwały zasługują także przedstawiciele polskich sztafet. Na Węgrzech rozegrano sześć sztafet z czego w pięciu najlepsi byli Polacy. W jedynym przegranym pojedynku, węgierscy pływacy byli szybsi od biało-czerwonych o zaledwie 0.15 sekundy.

Pływacki kalendarz na II połowę 2020 roku

Jak wyglądają plany polskich pływaków na kolejne miesiące tego roku? Nie wszystko jest do końca sprecyzowane i pewne, bo jak wiadomo sytuacja wciąż jest dynamiczna. We wstępnych planach reprezentanci Polski mają treningi w ośrodku w Spale i Wałczu. Kadra chce też wyjechać na dwutygodniowe zgrupowanie do tureckiego Belek. Wiele zależeć będzie od sytuacji, wolnych terminów i środków na zorganizowanie zagranicznego zgrupowania.

Klasyfikacja końcowa pływackich zawodów Czterech Narodów

  1. Węgry 496 pkt.,
  2. Polska 461pkt.,
  3. Austria 383 pkt.,
  4. Czechy 231.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *