Drugie miejsce Polski w zawodach Czterech Narodów

Więcej takich sprawdzianów dla polskich pływaków! Biało-czerwoni zajęli drugie miejsce w zawodach Czterech Narodów, które odbyły się na odkrytych basenach na Węgrzech. Najlepiej zaprezentowali się młodzi polscy pływacy i pływaczki.

Trzy dni trwały zawody na otwartym akwenie w Budapeszcie. Polska reprezentacja do domu wróciła zadowolona, choć największe powody do radości mieli Węgrzy. Gospodarze wygrali zawody Czterech Narodów z dużą przewagą nad Polską. Biało-czerwoni odnieśli łącznie dwanaście zwycięstw.

Zawody pływackie na Węgrzech

Dla zawodników, nie tylko z Polski, sam udział w zawodach był bardzo cennym doświadczeniem. W tym roku bowiem każdy start, każdy wyścig i to w międzynarodowym towarzystwie, to już coś. Wszystko oczywiście przez pandemię i pozamykanie krytych pływalni. Dlatego, gdy rozluźniono nieco przepisy, zawody przeniesiono na otwarte akweny, co jednak ma swoje minusy (pogoda, brak dachu). Po wielu tygodniach izolacji w końcu pływacy mogą ze sobą rywalizować i nie jest to bez znaczenia przed przyszłorocznymi, przełożonymi Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio.

Najlepsi w pływaniu na 50 i 100 m

Choć kadra Polski nie wygrała, to jednak powodów do radości jest więcej niż do smutku. O możliwości skonfrontowania się z innymi pływakami już wspomnieliśmy. Dużo pozytywów dali młodzieżowi sprinterzy. 18-letnia pływaczka Kornelia Fiedkiewicz i 20-letni Jakub Kraska pokazali, że mają spory talent. Na dystansach na 50 i 100 metrów stylem dowolnym nie mieli konkurencji. Polska pływaczka dodatkowo odniosła dwa zwycięstwa w sztafecie. Z kolei Fiedkiewicz ustalił nowy rekord życiowy i czwarty wynik w historii polskiego pływania.

polscy pływacy na Węgrzech

Polskie sztafety pływackie na plus

Na pochwały zasługują także przedstawiciele polskich sztafet. Na Węgrzech rozegrano sześć sztafet z czego w pięciu najlepsi byli Polacy. W jedynym przegranym pojedynku, węgierscy pływacy byli szybsi od biało-czerwonych o zaledwie 0.15 sekundy.

Pływacki kalendarz na II połowę 2020 roku

Jak wyglądają plany polskich pływaków na kolejne miesiące tego roku? Nie wszystko jest do końca sprecyzowane i pewne, bo jak wiadomo sytuacja wciąż jest dynamiczna. We wstępnych planach reprezentanci Polski mają treningi w ośrodku w Spale i Wałczu. Kadra chce też wyjechać na dwutygodniowe zgrupowanie do tureckiego Belek. Wiele zależeć będzie od sytuacji, wolnych terminów i środków na zorganizowanie zagranicznego zgrupowania.

Klasyfikacja końcowa pływackich zawodów Czterech Narodów

  1. Węgry 496 pkt.,
  2. Polska 461pkt.,
  3. Austria 383 pkt.,
  4. Czechy 231.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *