Igrzyska Olimpijskie a p艂ywanie

P艂ywanie na Igrzyskach Olimpijskich

P艂ywanie nale偶y do dyscyplin sportowych, kt贸re goszcz膮 na nowo偶ytnych Igrzyskach Olimpijskich od samego pocz膮tku. W 1896 roku w Atenach podczas pierwszych nowo偶ytnych Igrzysk, rozegrano cztery wy艣cigi p艂ywackie, kt贸re odbywa艂y si臋 na otwartym morzu w greckiej zatoce Zea przy Pireusie. W贸wczas w rywalizacji udzia艂 wzi膮膰 mogli tylko m臋偶czy藕ni. W pierwszych zawodach p艂ywackich na Igrzyskach udzia艂 wzi臋艂o 19-stu zawodnik贸w, kt贸rzy reprezentowali barwy narodowe czterech pa艅stw. Historycznym pierwszym z艂otym medalist膮 w dyscyplinie p艂ywania zosta艂 w臋gier Alfred Hajos, kt贸ry by艂 najlepszy w stylu dowolnym na dystansach 100 oraz 1200 metr贸w.

Od tego czasu konkurencje p艂ywackie ewoluowa艂y i gromadzi艂y jeszcze wi臋ksz膮 liczb臋 zawodnik贸w na starcie. P艂ywaczki pierwszy raz mog艂y stan膮膰 do walki o medale olimpijskie w 1912 roku podczas Igrzysk rozgrywanych w szwedzkim Sztokholmie. Od tego czasu wiele si臋 zmieni艂o, a p艂ywanie go艣ci艂o na ka偶dych Igrzyskach. Obecnie w programie start贸w zbli偶aj膮cych si臋 Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 planowanych jest na basenach a偶 po 14 konkurencji indywidualnych w艣r贸d kobiet i m臋偶czyzn, po 3 sztafety m臋skie i damskie oraz jedna sztafeta mieszana. Ponadto w programie Igrzysk znajduje si臋 r贸wnie偶 p艂ywanie na wodach otwartych na dystansie 10 kilometr贸w. A wszystko zacz臋艂o si臋 od czterech m臋skich konkurencji p艂ywackich, w kt贸rych wzi臋艂o udzia艂 19 zawodnik贸w. Na przestrzeni ponad 120-stu lat bardzo wiele si臋 zmieni艂o.

Jakie konkurencje p艂ywackie znajduj膮 si臋 w programie zbli偶aj膮cych si臋 Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020?

Lista rozgrywanych konkurencji p艂ywackich w ostatnich Igrzyskach Olimpijskich si臋 nie zmienia. Oczywi艣cie wiod膮ca wci膮偶 pozostaje rywalizacja na basenie olimpijskim o d艂ugo艣ci 50 metr贸w. Podstawowy podzia艂 konkurencji p艂ywackich dzieli t膮 dyscyplin臋 na poszczeg贸lne style i tak p艂ywacy i p艂ywaczki mog膮 rywalizowa膰 w stylu dowolnym, w stylu grzbietowym, w stylu motylkowym, w stylu klasycznym oraz w stylu zmiennym, kt贸ry jest po艂膮czeniem p艂ywania odpowiednich odcink贸w w ka偶dym z wcze艣niej wymienionych styl贸w. Warto zwr贸ci膰 uwag臋 na to, 偶e wi臋kszo艣膰 konkurencji p艂ywackich u kobiet i m臋偶czyzn jest taka sama. Jedyn膮 r贸偶nic膮 jest najd艂u偶sza konkurencja p艂ywacka na basenie, gdzie w przypadku m臋偶czyzn jej d艂ugo艣膰 wynosi 1500 metr贸w, a w przypadku kobiet jest to 800 metr贸w.

Olimpijskie konkurencje p艂ywackie w stylu dowolnym

P艂ywanie w stylu dowolnym nale偶y do jednych z najbardziej widowiskowych dyscyplin sportowych, kt贸re znajdziemy na Igrzyskach. W tej konkurencji znajdziemy kilka dystans贸w. Najkr贸tsze s膮 sprinty, w kt贸rych p艂ywacy i p艂ywaczki rywalizuj膮 na dystansie 50 lub 100 metr贸w. W biegach 艣rednich rywalizacja toczy si臋 na dystansie 200 lub 400 metr贸w. Najd艂u偶sze wy艣cigi na basenie olimpijskim r贸wnie偶 odbywaj膮 si臋 w stylu dowolnym i jest to wspomniana rywalizacja na 1500 metr贸w o m臋偶czyzn oraz na 800 metr贸w u kobiet. Poza indywidualnymi startami, w stylu dowolnym mo偶emy r贸wnie偶 podziwia膰 rywalizacj臋 sztafet m臋skich i damskich, kt贸re rozgrywane s膮 w czteroosobowych zespo艂ach na dystansie 4 x 100 metr贸w oraz 4 x 200 metr贸w. P艂ywanie w stylu dowolnym cieszy si臋 du偶膮 popularno艣ci膮 w艣r贸d kibic贸w, poniewa偶 jest to zdecydowanie najszybsza odmiana p艂ywania na letnich Igrzyskach Olimpijskich. Jednocze艣nie najwi臋cej konkurencji p艂ywackich odbywa si臋 w艂a艣nie w stylu dowolnym.

Olimpijskie konkurencje p艂ywackie w stylu grzbietowym

Na igrzyskach znajduj膮 si臋 r贸wnie偶 konkurencje p艂ywackie w stylu grzbietowym. Charakterystyczne starty zawodnik贸w z poziomu wody, a nie ze stanowiska przed basenem, mo偶emy ogl膮da膰 w trzech konkurencjach. Zar贸wno kobiety oraz m臋偶czy藕ni 艣cigaj膮 si臋 kolejno w wy艣cigu sprinterskim na 100 metr贸w oraz w wy艣cigu na dwukrotnie d艂u偶szym dystansie 200 metr贸w. Z poziomu pozycji grzbietowej rozpoczyna si臋 r贸wnie偶 sztafeta w stylu zmiennym, zar贸wno w艣r贸d kobiet oraz w艣r贸d m臋偶czyzn. To r贸wnie偶 bardzo widowiskowa dyscyplina sportowa, kt贸ra cieszy si臋 du偶ym zainteresowaniem podczas Igrzysk Olimpijskich. Ostatnio bardzo du偶膮 popularno艣ci膮 cieszy si臋 sztafeta mieszana w stylu zmiennym, gdzie r贸wnie偶 zobaczymy charakterystyczne p艂ywanie na plecach.

Igrzyska Olimpijskie - p艂ywanie

Olimpijskie konkurencje p艂ywackie w stylu klasycznym

Styl klasyczny to nic innego jak popularna 偶abka. Obecnie na igrzyskach rozgrywane s膮 po dwie konkurencje w stylu klasycznym u kobiet i m臋偶czyzn. Sportowcy rywalizuj膮 w basenie na odcinku 100 metr贸w oraz 200 metr贸w popularn膮 偶abk膮. Jest to bardzo ciekawy w ogl膮daniu styl, jednak p艂ywacy i p艂ywaczki odnotowuj膮 ni偶sz膮 pr臋dko艣膰 ni偶 w w stylu dowolnym. Styl klasyczny jest oczywi艣cie obecny r贸wnie偶 w rywalizacji p艂ywak贸w i p艂ywaczek w konkurencjach rozgrywanych w stylu zmiennym.

Olimpijskie konkurencje p艂ywackie w stylu motylkowym

Styl motylkowy zwany jest r贸wnie偶 popularnie delfinem. Obecnie na Igrzyskach Olimpijskich rozgrywane s膮 po dwie konkurencje kobiece oraz m臋skie w stylu motylkowym. Wy艣cigi odbywaj膮 si臋 na d艂ugo艣ci 100 oraz 200 metr贸w. Styl motylkowy popularno艣膰 w Polsce zdoby艂 mi臋dzy innymi w trakcie spektakularnych wyst臋p贸w polskiej p艂ywaczki Otylii J臋drzejczak. Podobnie jak w przypadku stylu klasycznego, styl motylkowy r贸wnie偶 obecny jest w konkurencjach rozgrywanych w stylu zmiennym.

Olimpijskie konkurencje p艂ywackie w stylu zmiennym

Na Igrzyskach Olimpijskich rozgrywane s膮 r贸wnie偶 konkurencje p艂ywackie w stylu zmiennym, kt贸ry r贸wnie偶 nale偶y do najbardziej widowiskowych styl贸w p艂ywania. Charakterystyczne dla tych konkurencji jest to, 偶e p艂ywacy musz膮 by膰 bardzo wszechstronni, poniewa偶 w trakcie rywalizacji p艂yn膮 w ka偶dym z wcze艣niej wymienionych styl贸w. W stylu zmiennym rozgrywane s膮 wy艣cigi na 200 metr贸w oraz 400 metr贸w w艣r贸d kobiet i m臋偶czyzn. Ponadto mo偶emy ogl膮da膰 sztafety 4 x 100 w stylu zmiennym kobiet i m臋偶czyzn oraz sztafet臋 mieszan膮, w kt贸rej wyst臋puj膮 po dwie kobiety i dw贸ch m臋偶czyzn.

P艂ywanie na otwartych akwenach

Obecnie na Igrzyskach Olimpijskich zawodnicy mog膮 rywalizowa膰 r贸wnie偶 na otwartym akwenie. W programie Igrzysk Tokio 2020 znajduje si臋 maraton p艂ywacki na dystansie 10 kilometr贸w na otwartym akwenie. W dyscyplinie tej rozgrywane s膮 osobne konkurencje w艣r贸d kobiet oraz m臋偶czyzn. P艂ywanie na otwartych akwenach znajduje si臋 w programie Igrzysk Olimpijskich od 2008 roku i jest najm艂odsz膮 konkurencj膮 p艂ywack膮, kt贸r膮 w艂膮czono do programu.

Pot臋gi p艂ywackie w historii Igrzysk Olimpijskich

W historii Igrzysk Olimpijskich zdecydowan膮 pot臋g膮 w dyscyplinie p艂ywania s膮 reprezentanci Stan贸w Zjednoczonych. W ca艂ej historii zdobyli oni 艂膮cznie do tej pory a偶 553 medali, z czego a偶 246 koloru z艂otego. Na drugim miejscu historycznej tabeli, z du偶膮 strat膮 do Amerykan贸w znajduj膮 si臋 Australijczycy. Do tej pory zdobyli oni 188 medali olimpijskich, w tym 60 z艂otych. Miejsce na podium zajmuj膮 reprezentanci NRD, jednak warto doliczy膰 im r贸wnie偶 medale zdobywane przez RFN oraz obecne Niemcy. To r贸wnie偶 pozwoli艂oby im zaj膮膰 trzecie miejsce z 53 z艂otymi medalami w historii.

Dyscypliny p艂ywackie na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku r贸wnie偶 by艂y zdominowane przez Amerykan贸w. Zdobyli oni 艂膮cznie 33 kr膮偶ki, w tym 16 z艂otych. Zgodnie z tabel膮 historyczn膮 drugie miejsce zaj臋li Australijczycy z 3 z艂otymi medalami i 10 kr膮偶kami 艂膮cznie, a podium zamkn臋li reprezentacji W臋gier, kt贸rzy zdobyli 7 medali, w tym r贸wnie偶 3 z najcenniejszego kruszcu. Bior膮c pod uwag臋 ostatnie rozstrzygni臋cia, bardzo ciekawie zapowiada si臋 zbli偶aj膮ca si臋 rywalizacja podczas Tokio 2020.

Historia polskiego p艂ywania na Igrzyskach Olimpijskich

Polscy p艂ywacy pierwszy raz wystartowali na Igrzyskach Olimpijskich w 1936 roku w Berlinie. Pierwsze kilka start贸w nie dawa艂o zbyt wielu powod贸w do optymizmu, a pierwszy Polak w fina艂owym wy艣cigu podczas Igrzysk pojawi艂 si臋 dopiero w 1960 roku. Na pierwszy medalowy sukces musieli艣my poczeka膰 jednak do 1980 roku, kiedy to br膮zowy medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie zdoby艂a Agnieszka Czopek. Zdoby艂a go w konkurencji 400 metr贸w stylem zmiennym kobiet. Kolejne medale na Igrzyskach zdobyli艣my 8 lat p贸藕niej w Seulu w Korei Po艂udniowej. Tam na podium uplasowali si臋 Rafa艂 Szuka艂a w wy艣cigu na 100 metr贸w stylem motylkowym oraz Artur Wojdat w wy艣cigu na 400 metr贸w stylem dowolnym.

Na pierwsze i do tej pory jedyne z艂oto w p艂ywaniu na Igrzyskach Olimpijskich czekali艣my do 2004 roku i zawod贸w rozgrywanych w Atenach. Tam swoj膮 wielk膮 klas膮 pokaza艂a Otylia J臋drzejczak, kt贸ra w trakcie jednych Igrzysk zdoby艂a a偶 3 medale olimpijskie, w tym upragnione z艂oto w wy艣cigu na 200 metr贸w w stylu motylkowym. Kolejne dwa medale by艂y srebrnego koloru i zdobyte zosta艂y na 400 metr贸w stylem dowolnym oraz na 100 metr贸w stylem motylkowym. Do tej pory to ostatnie medalowe wyst臋py Polak贸w w zawodach p艂ywackich na Igrzyskach Olimpijskich. Do tej pory w dorobku mamy 6 medali, w tym 1 z艂oty, 3 srebrne i 2 br膮zowe.

Szanse Polak贸w w Tokio 2020

Polskie p艂ywanie podczas Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, kt贸re wyj膮tkowo z powodu pandemii koronawirusa odb臋d膮 si臋 dopiero w 2021 roku, b臋dzie reprezentowane w 13 konkurencjach indywidualnych oraz w 5 konkurencjach sztafetowych. W p艂ywackiej kadrze kobiet na Tokio 2020 znalaz艂y si臋 Katarzyna Wasick (konkurencja: 50 m stylem dowolnym), Alicja Tch贸rze (100 m stylem dowolnym), Aleksandra Pola艅ska (200 m stylem dowolnym), Paulina Peda (100 m stylem grzbietowym oraz 100 m stylem motylkowym) i Laura Bernat (200 m stylem grzbietowym). Ponadto panie wyst膮pi膮 r贸wnie偶 w sztafecie 4×100 metr贸w stylem dowolnym oraz w sztafecie mieszanej stylem zmiennym.

W m臋skiej kadrze p艂ywackiej do Tokio 2020 przygotowuj膮 si臋 kolejno Pawe艂 Juraszek (50 m stylem dowolnym), Konrad Czerniak (50 m stylem dowolnym), Jakub Kraska (100 m stylem dowolnym), Kacper Stokowski (100 m stylem grzbietowym), Rados艂aw Kaw臋cki (200 m stylem grzbietowym), Jakub Skierka (200 m stylem grzbietowym), Jakub Majerski (100 m stylem motylkowym oraz 200 m stylem motylkowym), Pawe艂 Korzeniowski (100 m stylem motylkowym), Krzysztof Chmielewski (200 m stylem motylkowym) oraz Jan Kozakiewicz (100 m stylem klasycznym). Ponadto Polacy wyst膮pi膮 r贸wnie偶 w trzech sztafetach m臋skich: 4×100 metr贸w stylem dowolnym, 4×200 metr贸w stylem dowolnym i 4×100 metr贸w stylem zmiennym, a tak偶e w sztafecie mieszanej.

Prognozy polskich wynik贸w p艂ywackich podczas zbli偶aj膮cych si臋 Igrzysk Olimpijskich s膮 bardzo ostro偶ne. Polskie p艂ywanie nie notuje ostatnio najlepszej passy i ka偶dy wynik w okolicach podium uzna膰 trzeba za spory sukces i pewnego rodzaju niespodziank臋. Nasza kadra to mieszanka bardzo do艣wiadczonych zawodnik贸w, takich jak Alicja Tch贸rz, Radek Kaw臋cki, Konrad Czerniak, czy Pawe艂 Korzeniowski z m艂odo艣ci膮 i zawodnikami, kt贸rych najlepsze lata dopiero przed nimi. Warto obserwowa膰 ich zmagania na Igrzyskach, bo jeste艣my przekonani, 偶e zaskocz膮 nas dobrymi wynikami i sprawi膮 jak膮艣 mi艂膮 niespodziank臋 kibicom oraz samemu sobie. To start, na kt贸ry czekaj膮 ju偶 d艂ugi czas.

Kto faworytem do medali na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020?

Faworyt贸w konkurencji p艂ywackich w zbli偶aj膮cych si臋 Igrzyskach Olimpijskich, powinni艣my upatrywa膰 w reprezentantach Chin, Stan贸w Zjednoczonych, Rosji, Australii, czy te偶 W臋gier. Te reprezentacje najlepiej spisa艂y si臋 podczas ostatniej pr贸by generalnej przed Igrzyskami, jak膮 by艂y Mistrzostwa 艢wiata w korea艅skim Gwangju w 2019 roku. Oczywi艣cie s膮 tak oczywiste nazwiska faworyt贸w do z艂otych medali jak Kliment Kolesnikov z Rosji w rywalizacji w stylu grzbietowym, czy te偶 W艂oszka Bernedetta Pilato w sprincie w stylu klasycznym. Ostatni czas uczy nas jednak tego, 偶e w trudno by膰 czegokolwiek pewnym, a sytuacja w sporcie zmienia si臋 bardzo dynamicznie. Tak naprawd臋 pozostaje nam trzyma膰 kciuki za sprawne rozegranie Igrzysk Olimpijskich i za to, by o wynikach decydowa艂a forma sportowa, a nie wzgl臋dy zdrowotne i ewentualne wykluczenia z powodu pandemii koronawirusa. Pierwsze konkurencje p艂ywackie rozpoczn膮 si臋 ju偶 24 lipca i tradycyjnie b臋d膮 podzielone na sesje poranne, gdzie odbywa膰 si臋 b臋d膮 kwalifikacje oraz sesje wieczorne, gdzie odbywa膰 si臋 b臋d膮 biegi fina艂owe.


aktualizacja z dnia 19.07.2021:

Przed zbli偶aj膮cymi si臋 Igrzyskami Olimpijskimi Tokio 2020 dosz艂o do prawdziwego skandalu. Polscy p艂ywacy zd膮偶yli ju偶 zaaklimatyzowa膰 si臋 w Japonii i z艂o偶y膰 przysi臋g臋 olimpijsk膮, po czym okaza艂o si臋, 偶e sze艣cioro z nich nie wyst膮pi w olimpijskich zmaganiach. Wszystko w zwi膮zku z b艂臋dem ludzkim i b艂臋dn膮 interpretacj膮 regulaminu Igrzysk przez osob臋, kt贸ra odpowiada艂a za zg艂oszenia zawodnik贸w do start贸w. Jak do tego dosz艂o i kogo zabraknie na Igrzyskach?

Kogo zabraknie na olimpijskich basenach?

Z rywalizacji w Igrzyskach Olimpijskich wycofano 6 polskich p艂ywak贸w. Do grona pechowc贸w nale偶膮 Alicja Tch贸rz, Aleksandra Pola艅ska, Dominika Kossakowska, Mateusz Chowaniec, Jan Ho艂ub i Bartosz Piszczorowicz, kt贸rzy zd膮偶yli ju偶 wr贸ci膰 do kraju, a powr贸t ten przebiega艂 w bardzo emocjonalnej atmosferze. Przez ostatnie miesi膮ce sportowy ci臋偶ko przygotowywali si臋 do startu w najwa偶niejszej imprezie sportowej od lat i byli oni integraln膮 cz臋艣ci膮 Polskiej Reprezentacji. Niestety osoba z Polskiego Zwi膮zku P艂ywackiego, kt贸ra odpowiada za zg艂oszenia, b艂臋dnie zinterpretowa艂a regulamin Igrzysk. Efektem tego by艂o umieszczenie w kadrze a偶 o 6 zawodnik贸w mniej, ni偶 przys艂uguj膮ca Polsce pula. O ca艂ej sytuacji dowiedziano si臋 dopiero na kilka dni przed startem imprezy, gdzie sportowcy przebywali ju偶 w wiosce olimpijskiej. Mimo licznych interwencji z PZP i Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Mi臋dzynarodowa Federacja P艂ywacka FINA nie zezwoli艂a na warunkowy udzia艂 p艂ywak贸w w Igrzyskach.

Kto zawini艂?

W tym wypadku mo偶emy ewidentnie m贸wi膰 o winie ludzkiej i b艂臋dzie, do kt贸rego dosz艂o w wyniku b艂臋dnej interpretacji regulaminu Igrzysk przez administracj臋 Polskiego Zwi膮zku P艂ywackiego. Prezes Pawe艂 S艂omi艅ski ju偶 zapowiedzia艂 powo艂anie specjalnej kom贸rki, kt贸rej zadaniem b臋dzie wyja艣nienie tej sprawy i wyci膮gni臋cie odpowiednich konsekwencji. Niestety nie przywr贸ci do sportowcom mo偶liwo艣ci startu, na kt贸ry czekali od lat i kt贸ry m贸g艂by by膰 ich 偶yciow膮 szans膮. W tym wszystkim najbardziej 偶al tych, dla kt贸rych w艂a艣nie sko艅czy艂y si臋 marzenia o dobrym starcie w Tokio 2020, cho膰 byli ju偶 w wiosce olimpijskiej. Odpowiedzialny za ca艂y ba艂agan jest Prezes Pawe艂 S艂omi艅ski, kt贸ry zarz膮dza zwi膮zkiem i odpowiada za czyny swoich podw艂adnych, jednak sam ucieka od odpowiedzialno艣ci. Na 19.07 zaplanowa艂 konferencj臋 prasow膮 w tej sprawie i sami jeste艣my ciekawi, na czym stanie.

P艂ywacy 偶膮daj膮 dymisji Paw艂a S艂omi艅skiego

Poszkodowani p艂ywacy wr贸cili do Polski i otwarcie m贸wi膮 o tym, 偶e 偶膮daj膮 dymisji obecnego prezesa zwi膮zku oraz wytykaj膮 mu b艂臋dy i ba艂agan, kt贸ry panuje w organizacji. Alicja Tch贸rz, kt贸ra wcieli艂a si臋 w rol臋 rzecznika pokrzywdzonych sportowc贸w, zapowiedzia艂a ju偶 wszcz臋cie krok贸w prawnych przeciwko Polskiemu Zwi膮zkowi P艂ywackiemu. Sytuacja jest kuriozalna, poniewa偶 m贸wimy o najwa偶niejszym wydarzeniu sportowym w ostatnich latach, a nie o ma艂o znacz膮cej imprezie o zasi臋gu lokalnym. Wierzymy, 偶e sytuacja zostanie rozwi膮zana, cho膰 nic nie przywr贸ci utraconych szans i nadziei, kt贸re towarzyszy艂yby p艂ywakom w Tokio. To przykra sytuacja, kt贸ra mo偶e rzutowa膰 na ich dalsz膮 karier臋. Pozostaje nam trzyma膰 kciuki za zawodnik贸w, kt贸rzy pozostali w Tokio i b臋d膮 reprezentowali Polsk臋 podczas Igrzysk Olimpijskich.