Najlepsi Polscy pływacy Olimpijscy
Wszyscy najlepsi sportowcy świata, ale również kibice odliczają dni do najważniejszej sportowej imprezy czterolecia – igrzysk olimpijskich w Paryżu. Każda tego typu impreza wzbudza nie tylko olbrzymie zainteresowanie milionów widzów, ale także ogromne nadzieje medalowe. Fani sportu w naszym kraju wierzą, że biało-czerwoni odegrają na nadchodzących igrzyskach olimpijskich znaczącą rolę nie tylko w takich dyscyplinach, jak między innymi siatkówka, lekkoatletyka, wioślarstwo. Jak najlepiej na igrzyskach olimpijskich w Paryżu będą chcieli zaprezentować się polscy pływacy. Tym bardziej że w 2024 roku polskie pływanie świętować będzie 20-lecie ostatniego medalu na igrzyskach olimpijskich. Mowa tutaj o złocie i dwóch srebrach (złoto w swojej koronnej konkurencji na 200 m stylem motylkowym i srebra na 100 m stylem motylkowym oraz 400 m stylem dowolnym. Dokonała tego Otylia Jędrzejczak. 20 lat po tym sukcesie na horyzoncie pojawili się pływacy chcący nawiązać do sukcesów ikony polskiego pływania.
Polscy pływacy już zakwalifikowali się do igrzysk olimpijskich. Teraz pozostało oczekiwać na start co czteroletniego święta sportowego.
Radosław Kawęcki
Pierwszy na liście potencjalnych kandydatów do sprawienia niespodzianki w Paryżu, a może także sięgnięcia po medal olimpijski jest Radosław Kawęcki. O wielkim talencie tego pochodzącego z Głogowa zawodnika przekonywaliśmy się nie raz. Po raz pierwszy pływający stylem grzbietowym Kawęcki na arenie międzynarodowej dał o sobie znać w Szczecinie w 2011 roku. Wtedy podczas ME na krótkim basenie wywalczył pierwsze w swojej karierze złoto. Jak się okazało, był to dopiero początek sukcesów tego pływaka. Forma Kawęckiego z roku na rok szła w górę. Potwierdzeniem tego były miejsca w finale i kolejne medale prestiżowych zawodów. Warto dodać, że podczas swojej kariery Kawęcki zdobył 8 medali MŚ (na normalnym i krótkim basenie) oraz 14 medali ME na dystansie 200 m stylem grzbietowym. Kawęckiemu, który medale w zawodach seniorskich zdobywa nieprzerwanie od 2012 roku, aby pływanie dało całkowite spełnienie, brakuje mu medalu igrzysk olimpijskich. Najbliżej podium olimpijskiego był podczas startu w finale na igrzyskach w Londynie. Finałowa rywalizacja była wówczas bardzo zacięta, a Kawęckiemu do podium i olimpijskiego medalu zabrakło naprawdę niewiele.
Paweł Korzeniowski
Paweł Korzeniowski, to właśnie on uznawany jest przez wielu pływackich ekspertów za następcę takich osobowości tej dyscypliny jak Artur Wojdat czy Rafał Szukała. Trudno się z tym nie zgodzić. Pięciokrotny olimpijczyk ma w swoim dorobku medale mistrzostw świata i Europy. Po raz pierwszy Korzeniowski mistrzem świata został podczas w Montrealu w 2005 roku. Było to na dystansie 200 m stylem motylkowym. Przy okazji pobił wtedy rekord Polski, takich zawodników jak Artur Wojdat i Rafał Szukała. W finale w 2005 roku przegrał tylko z legendą historii pływania Michaelem Phelpsem. Sukces z 2005 roku powtórzył rok później w trakcie mistrzostw Starego Kontynentu, kiedy w Budapeszcie sięgnął po złoto w rywalizacji na 200 m motylkiem. Cztery lata później, w 2009 na MŚ w Rzymie zdobył srebro, przegrywając tylko z Phelpsem. Co ciekawe Korzeniowski mimo tylu medali w pływaniu na arenie międzynarodowej nigdy nie zdobył krążka dla Polski na igrzyskach olimpijskich. Miał ku temu przynajmniej nie jedną okazję.
Artur Wojdat
Mimo że historia polskiego pływania w Polsce jest długa, to nasz kraj nie może poszczycić się dużą liczbą medalistów olimpijskich. Jednym z nich jest Artur Wojdat. Zdobył brąz na igrzyskach olimpijskich w Seulu na dystansie 400 m stylem dowolnym. Rekord świata na tym dystansie przez krótki czas także należał do niego. W 1991 roku na MŚ w Perth zdobył brązowe medale na długim basenie. Warto dodać, że Wojdat podczas swojej kariery 44 razy poprawiał rekord Polski.
Rafał Szukała
Zanim Polska i świat usłyszał o Otylii Jędrzejczak, fani pływania pasjonowali się dokonaniami Rafała Szukały. Jego znak rozpoznawczy? Podobnie jak w przypadku Jędrzejczyk styl motylkowy. Radził sobie w nim wyśmienicie. Potwierdzeniem jest srebrny medal IO w Barcelonie oraz złoto MŚ na długim basenie w 1994 roku. Do tego należy jeszcze dodać medale ME w 1989 i 1993 roku.
Otylia Jędrzejczak
Można śmiało stwierdzić, że Otylia Jędrzejczak przez lata startów zasłużyła na miano ikony polskiego pływania. Świadczy o tym przede wszystkim to, że jako pierwsza i jak na razie jedyna w historii wywalczyła złoty medal olimpijski w pływaniu, podczas igrzysk olimpijskich w Atenach. Do złota igrzysk w Atenach doprowadził ją najpierw trener pływackiej reprezentacji Polski, a później także były prezes polskiego związku pływackiego, Paweł Słomiński. Pod jego wodzą sięgnęła po pierwszy medal olimpijski dla Polski w pływaniu. Igrzyska w stolicy Grecji były dla niej zresztą wyjątkowe. W trakcie ich trwania oprócz złota na dystansie 200 m stylem motylkowym dwukrotnie zdobyła srebrne medale na 100 m stylem motylkowym i 400 m stylem dowolnym. Jej bogata kariera obfitowała ponadto w dominację w Europie, zajmując czołowe miejsca w klasyfikacji medalowej. Jędrzejczak w swojej kolekcji ma ponadto między innymi srebro MŚ w Melbourne.
Biorąc pod uwagę przytoczone powyżej przykłady sukcesów polskich pływaków na arenie międzynarodowej, możemy być pełni nadziei co do nadchodzących igrzysk w Paryżu. Polska reprezentacja w pływaniu wysyła do stolicy Francji naprawdę ciekawą, głodną sukcesów ekipę. Zagwarantowany udział ma już między innymi specjalizująca się w pływaniu na dystansie 100 m stylem klasycznym Dominika Sztandera, 200 m stylem grzbietowym Laura Bernat i Adela Piskorska. Na finał 100 m stylem motylkowym po cichu liczy Jakub Majerski. Swoich szans na 200 m stylem motylkowym będzie szukał Krzysztof Chmielewski. Zresztą podobnie jak Ksawery Masiuk w rywalizacji 100 m stylem grzbietowym. O medal na igrzyskach olimpijskich w konkurencji 50 m stylem dowolnym powalczy błyskotliwa Katarzyna Wasick.