Zimowe pływanie coraz popularniejsze. Czy to bezpieczne?

pływanie zimą to ekstremalny sport

Zimowa pora to przede wszystkim czas na sporty zimowe, czyli wszelkiego rodzaju narciarstwo i jego odnogi. Są jednak tacy ludzie, którzy się na to nie godzą i starają się uprawiać sporty na otwartym powietrzu także zimą. Tak jest z zimowym pływaniem.

Pływanie zimowe a morsowanie. Różnic jest kilka

Zimowe pływanie, czasem nazywane jest pływaniem lodowym. Zapewne w pierwszym odruchu większość ludzi myśli o morsach. Ale to nie to samo. Zimowe pływanie, to pływanie w akwenach z temperaturą wody poniżej 5 stopni Celsjusza. Morsowanie to chwilowe przebywanie w zimnej wodzie, stanie, lubi bawienie się w niej. Nie jest to jednak pływanie o którym mowa. Jest to pasywne hartowanie. Zimowe pływanie, czyli pokonywanie pewnego dystansu staje się coraz popularniejsze, także w Polsce, gdzie odbywają się liczne zawody oraz zawody Pucharu Świata. Trzeba przyznać, że zima w ostatnich latach jest dość łaskawa, co w żadnym stopniu ani nie utrudnia, ani nie ułatwia zimowego pływania. Temperatura wody zimą zawsze jest niska w porównaniu do innych pór roku.

Zimowe pływanie w Katowicach

Okazuje się, że jednym z centrów tego sportu w Polsce jest Górny Śląsk, a konkretnie Katowice. To tutaj odbyło się już kilka dorocznych zawodów w pływaniu zimowym. Jako miejsce imprezy sportowej wybrano Dolinę Trzech Stawów. Każdej zimy chętnych nie brakuje, bo w pływaniu zimowym startuje niemal 200 pływaków. Katowickie zawody są znane jako Międzynarodowe Mistrzostwa Polski. Zawodnicy mieli do pokonania dwa dystanse – stu metrów i kilometra. Podczas imprezy w Dolinie Trzech Stawów organizatorzy przygotowali też szereg innych atrakcji, m.in. bezpłatne badania cukrzycy, ciśnienia tętniczego, wydolności fizycznej, analiza składu ciała w tym tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej, czy porady dietetyków.

Zasady bezpieczeństwa w pływaniu zimowym

Kluby sportowe specjalizujące się pływaniem lodowym opracowały główne zasady bezpieczeństwa, którymi kierować powinni się wszyscy, a zwłaszcza ci, którzy po raz pierwszy stykają się z taką odmianą pływania. Oto najważniejsze reguły:

  • Stan zdrowia musi być bardzo dobry. Jakiekolwiek wątpliwości należy skonsultować z lekarzem
  • Należy wybierać tylko znane, sprawdzone i odpowiednio przygotowane akweny. Mamy wtedy pewność, że podczas pływania nie spotka nas żadna przykra niespodzianka.
  • Miejsca muszą być także odpowiednio przygotowane na wyjątkowe sytuacje. Wymagany jest zasięg sieci komórkowych i dobry dojazd dla służ ratunkowych.
  • Gdy idzie się potrenować zimowe pływanie należy od tym poinformować bliskich, którzy w razie niebezpieczeństwa powiadomią odpowiednie służby.
  • Pływać należy w towarzystwie
  • Trzeba być przygotowanym i odpowiednio zareagować na skurcze mięśni, które przytrafiają bardzo często.
  • Oczywiście kategoryczny jest zakaz spożywania alkoholu.

Na stronach internetowych klubów zimowego pływania znajdziemy znaczniej więcej szczegółowych informacji, dotyczących m.in. odpowiedniego ubioru i przygotowania do zimowego pływania. Sport ten jednak wydaję się niezwykle ciekawy i jeśli komuś nie brakuje odwagi, to może spróbować swoich sił zimą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *