Pływackie rekordy świata mężczyzn. Kilka pozostaje nietkniętych od dekady!

W ostatnich latach ustanawianie rekordów świata jest na porządku dziennym i niemal na każdej wielkiej i światowej imprezie wyniki są poprawiane w stosunku do wcześniejszych zawodów.

Pływackie rekordy świata

Basen jaki jest każdy widzi – tak można parafrazować słynny cytat. Ale na tym basenie co rusz padają nowe, lepsze wyniki i zmieniają się kolejne rekordy. Nic więc dziwnego, że takie imprezy pływackie, jak Mistrzostwa Świata i Letnie Igrzyska Olimpijskie to wymarzona okazja na ustanowienie nowych rekordów świata w pływaniu.

Kilka rekordów świata pobitych

W lipcowych Mistrzostwach Świata w koreańskim Gwangju padło wiele rewelacyjnych rezultatów. Udało się też ustanowić kilka nowych rekordów świata. M.in. w półfinale MŚ na dystansie 100 metrów stylem Amerykanin Caeleb Dressel ustanowił rekord świata czasem 49,50. Poprawił o 0,32 osiągnięcie Michaela Phelpsa. Legendarny sportowiec ze Stanów Zjednoczonych swój najlepszy wynik na tym dystansie uzyskał 10 lat temu podczas MŚ w Rzymie. Dressel , co ciekawe, ogólnie wywalczył w Gwangju cztery medale, w tym trzy złote. Do historii przeszła także młoda Amerykanka. 17-letnia Regan Smith, bo o niej mowa poprawiła wynik na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym.  Swój nowy rekord świata w pływaniu mają także Rosjanie. Anton Czupkow ustanowił rekord świata w finale na 200 m stylem klasycznym. Broniący tytułu Rosjanin poprawił o 0,55 s osiągnięcie Japończyka Ippei Watanabe z 2017 roku.

Wyniki w pływaniu nie do ruszenia

Wciąż jest jednak grupa rekordów świata, która od lat stanowi nie lada wyzwanie dla najlepszych pływaków globu. Mistrzostwa Świata w pływaniu w 2009 roku odbyły się w Rzymie. I to właśnie w stolicy Włoch zanotowano wiele rekordów, które przetrwały dekadę i… czekają dalej, być może na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 roku. Od Rzymu przetrwały męskie rekordy świata m.in. na dystansach 100, 200, 400 czy 800 metrów stylem dowolnym. Podobnie sprawa wygląda ze sztafetami 4×100 i 4×200 metrów stylem dowolnym.

Rekordy u kobiet zmieniają się częściej

U pań pływaczek sprawa wygląda inaczej i niewiele rekordów świata przetrwało 10 lat. Walka i rywalizacja u kobiet jest dużo większa i niemal na każdej większej imprezie pływackiej poprawiane są rekordy świata w pływaniu. Dziesięć lat przetrwały jedynie dwa rekordy. Pierwszy został ustanowiony przed Federicę Pellegrini z Włoch na Mistrzostwach Świata 2009 roku w Rzymie. Miał on miejsce na dystansie 200 metrów stylem dowolnym. Drugi należy do Chinki Liu Zige, która w 2009 roku na dystansie 200 metrów stylem zmiennym pobiła rekord globy podczas Mistrzostw Chin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *