W Korei wystartuje więcej sztafet? Dużo zależy od PZP

Nawet 22 zawodników z naszego kraju może w lipcu wystartować w pływackich mistrzostwach świata w Gwangju. Jak już pisaliśmy wcześniej stanie się tak głównie dzięki polskim sztafetom pływackim.

Polscy pływacy na Mistrzostwach Świata w Gwangju

Aby wystąpić w Letnich Igrzyskach Olimpijskich czy Mistrzostwach Świata trzeba się na nie zakwalifikować poprzez krajowe i nie tylko rozgrywki. Przepustką dla polskich pływaków chcących wystartować w Mistrzostwach Świata były Mistrzostwa Polski, które odbyły się w Olsztynie.

Z Olsztyna do Gwangju

Jeśli chodzi o indywidualne kwalifikacje, to w Olsztynie zdobyło je jedenastu polskich pływaków. Liczba startujących w koreańskich Mistrzostwach Świata w pływaniu ma być powiększona dzięki znacznemu udziałowi polskich sztafet. Mistrzostwa globu są przepustką na Igrzyska Olimpijskie. W każdej z olimpijskich konkurencji drużynowych prawo startu w najważniejszej imprezie czterolecia zapewni sobie jedynie dwanaście najlepszych zespołów na świecie.

Polski Związek Pływacki pomógł pływakom

PZP przyjął, że kwalifikacje na pływackie Mistrzostwa Świata będzie dawał wynik w ubiegłorocznym światowym rankingu. Problemem jedynie był fakt, że przy sumowaniu brano pod uwagę czasy uzyskane przez zawodników tylko ze startu zatrzymanego. W wyścigach sztafetowych jednak trzech pływaków wskakuje do wody ze startu lotnego, co każdemu z nich daje przynajmniej półsekundową przewagę. PZP wziął to pod uwagę i przyjął margines błędu, który wynosi 1.5 s. I tak, zamiast tylko jednej sztafety na MŚ w Korei Południowej może wystartować więcej drużyny polskich pływaków.

Mistrzostwa Świata w pływaniu w Korei Południowej

Impreza ranki mistrzowskiej zaplanowana została na połowę lipca 2019 roku. Najlepsi pływacy z całego świata rywalizować będą w koreańskim mieście Gwangju. Ze względu na długi lot i zmianę strefy czasowej polscy pływacy w Gwangju pojawią się już 10 dni przed startem imprezy. Ma to pomóc w aklimatyzacji.

Tak ma wyglądać kadra Polski na MŚ w pływaniu:

Kobiety: Weronika Hallmann, Zuzanna Herasimowicz (AZS AWF Warszawa), Alicja Tchórz (Juvenia Wrocław), Katarzyna Wasick, Dominika Kossakowska (AZS AWF Katowice), Aleksandra Knop (UKS 190 Łódź), Paulina Nogaj (Wodnik Radom), Marta Klimek (Unia Oświęcim), Aleksandra Polańska (GOS Raszyn)

Mężczyźni: Radosław Kawęcki, Wojciech Wojdak (obaj AZS AWF Warszawa), Konrad Czerniak, Jan Świtkowski, Jan Hołub (wszyscy AZS UMCS Lublin), Paweł Juraszek (Dziewiątka Dzierżoniów), Kacper Majchrzak (Warta Poznań), Jakub Kraska (AZS Łódź), Przemysław Gawrysiak (Omega Kleszczów), Jan Kałusowski (Trójka Łódź), Tomasz Polewka (AZS AWF Katowice), Dawid Szwedzki (Śląsk Wrocław), Jakub Skierka (TP Zielona Góra) .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *