Rozpoczęły się mistrzostwa Polski w pływaniu

15 maja w WCRS Aquasfera Galeria Warmińska OSiR w Olsztynie rozpoczęły się Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu.

Zawody pływackie w Polsce

Najlepsi pływacy mają bardzo napięte terminarze, bo krajowe zawody muszą łączyć z międzynarodowymi startami. Każdy przedolimpijski rok jest wymagający i trudny, bo sportowcy walczą o to, żeby zakwalifikować się na Letnie Igrzyska Olimpijskie. Najbliższe odbędą się w 2020 roku w Tokio.

2019 rok obfituje w zawody pływackie

Kalendarz imprez pływackich dla polskich sportowców właśnie taki jest. Najważniejsze wydarzenia rozpoczynają się w maju, gdy w dniach 15-19 w Olsztynie odbędą się Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców. Pomiędzy 21 a 28 lipca pływacy walczyć będą w Mistrzostwach Świata na w koreańskim Gwangju. Będzie to zarazem najważniejsza impreza pływacka poprzedzającą Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 roku. Z kolei pod koniec roku, a konkretnie w dniach 4-8 grudnia, pływacy spotkają się jeszcze na Mistrzostwach Europy w Glasgow.

Prawie 800 pływaków na starcie

Ranga imprezy sprawia, że zapowiada się rekordowa frekwencja. W olsztyńskiej Aquasferze wystartować ma w sumie 780 pływaków, którzy reprezentować będą 136 klubów.Pływacy rywalizować będą o medale oraz miejsca w kadrze na Mistrzostw Świata w Korei Południowej (21-28 lipca), na Mistrzostwa Europy juniorów w Kazaniu (3-7 lipca) i Mistrzostwa Świata juniorów w Budapeszcie (20-25 sierpnia).

Wymagania Polskiego Związku Pływackiego

Już w lutym PZP przedstawił kryteria kwalifikacyjne. Wyglądają one następująco. „Każdy zawodnik starający się o zgodę na eliminacje do MŚ poza MP występuje o taką zgodę do PZP w terminie do 25.02.2019 r. Wskazuje miejsce i  termin zawodów w których chce uzyskać kwalifikację do MŚ. Zawody takie muszą być zgłoszone do FINA jako zawody kwalifikacyjne. Wybrane zawody będą podobnie jak dla innych polskich zawodników jedyną kwalifikacją do MŚ. Zawodnik uzyska kwalifikację do MŚ jeżeli jego wynik będzie lepszy lub równy normie A FINA i zostanie uzyskany na takich samych zasadach jak podczas MP w Olsztynie (tzn. wynik uzyskany w serii finałowej itd.).
Składy sztafetowe zostaną wyłonione spośród zawodników, którzy uzyskają 5 najlepszych czasów podczas MP i zatwierdzonych przez PZP zawodów zagranicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *